Ahojky všeci!
Tak jsem se konečně dočkal.
Od soboty 19.prosince 2009 nám po zahrádce pobíhají dvě kamerunské ovečky - a že jsou to holky k nakousnutí snad nemusím dodávat! Rodiče je pojmenovali Tutsi a Buba, ale já bych raději Pečínku a Gulášek. Tak snad na jaře, kdy jsou plánovány další přírustky. Uf, to bude teprve makačka – už teď mám plné tlapky práce s vyháněním na pastvu a hlídáním před zvědavci z okolí!
Tak 6.března 2010 mi přibyla na starost další ovečka (Meli) a ještě beránek (Ludvajz). To už je celkem osm pěkných "kýtek", jenom při tom pomyšlení slintám ...
Něco málo o plemeni:
Kamerunská ovce a kamerunská koza jsou africká domácí plemena, se kterými se setkáváme především v zoologických zahradách.
Kamerunská ovečka a kamerunská kozička jsou domestikovaná plemena vyskytující se hojně zejména v Kamerunu a v sousedních státech. Jsou výborně adaptována na polodivoký pastevecký odchov, nenáročná na potravu a se zachovaným reflexem před šelmami. Protože Kamerun je náhorní plošina s nižšími denními a nočními teplotami, byla i adaptace na podmínky našeho klimatického pásma velmi dobrá.
V Africe se vyskytují ve dvou základních barevných rázech a to v srnčí hnědé barvě s “pálením”, které pokrývá celé břicho, vnitřní část nohou a vytváří i líbivou masku na hlavě, dále pak černobílá typu “valiské kresby”, kterou známe u plemene valiské horské kozy ve Švýcarsku, kdy přední část těla do poloviny trupu je celá černá a to i včetně kopýtek a hlavy, zadní část od poloviny trupu je bílá.
Beran se svou postavou podobá muflonovi, ale má tenší nohy, je celkově štíhlejší a trošku vyšší. Nemá sedlo jako muflon, vnitřní stranu nohou a břicho má černé, muflon naopak světlé. Rohy má podobně stočené jako muflon a ostatní ovce, jen roční vruby jsou méně znatelné, což je dáno tím, že ovečky nestrádají jako divoká mufloní zvěř v zimním období. Na zimu se beranovi vytváří hříva na spodní části krku a od kohoutku za lopatkami a vzbuzuje dojem “ovčího lva”.
K dětem jsou ovečky i kozičky laskavé, přítulné a kamarádské. Dokáží loudit potravu z ruky i kapsy a dokáží vzít sousto i dětem od úst, což se dětem velice líbí. Jsou to opravdoví kamarádi dětí.
Při své nižší hmotnosti 25-35 kg, mají i menší spotřebu krmiva, jsou nenáročné a nevybíravé. V jsou létě spolehlivým barometrem počasí. Změnu počasí vycítí o 2-3 hodiny dříve, než se něco přižene.
(zdroj: internet)